Co se nám honí hlavou

Jak si užít oslavu narozenin

(FF) 1. Dárek vymýšlejte s předstihem a opravdu osobní. Ono je sice fajn konečně se zbavit nějakého z “puťáků” (lahve alkoholu, co vám nechutná, hořké madle, co nejíte, nebo ohavné keramické svícny), ale “jak se do lesa volá,…”, takže vám ta keramická soška kominíčka do roka přistane na stole! Dobrý systém je zapisovat si během roku, po čem kdo touží a poté mu to pořídit. Pokud ty poznámky neztratíte, nebo se nezmění vkus oslavence.

2. Pokud jste oslavencem vy, nad všemi dárky jásejte, zajíkejte se radostí a děkujte. Vyhodit to můžete potom.

3. Pokud si nejste jisti věkem, neříkejte nic. Hlaholit “Tak aspoň ještě jednou tolik!” je u dvacetileté trochu nevkusné, u sedmdesátileté přímo trapné. Když už jsme u smrti, pokřik “Hlavně hodně štěstí, na Titaniku byli všichni zdraví!” sice byl před lety vtipný, ale přece jen to vnáší do narozeninového veselí odér mořských duchů a jedné z největších tragédií. Takhle se chcete cítit na oslavě?

4. Oslavy neodkládejte. Pokud budete čekat na dokonalý okamžik, kdy se sejde celá rodina včetně tety Marie z Karlových Varů a dědečkovi se spraví ta kolena, tak se taky nemusíte dočkat. Vždycky se to někomu nebude hodit, na nějaký dárek se zapomene a možná se i něco rozbije. Dokonalá oslava je stejně iluzorní termín jako dokonalý muž.

5. No fotkách se tvařte šťastně, i pokud to jsou vaše pětatřicáté narozeniny a jste bez chlapa, peněz i kariéry. Obzlášť tehdy. Můžete se tou fotkou utěšovat a říkat si, že už to bude jenom lepší. Platí i pro čerstvě rozešlé, rozvedené, ztloustnuvší, …

6. Nikoho pod vlivem alkoholu nebalte. On je člověk na narozeniny takový výjimečně senzibilní. Jen ta rána potom už nejsou. Ta už jsou normální, že.

7. Jen v amerických filmech jsou všichni šťastní, rozesmátí a nemají děsivé trvalé a legíny. To pořádná česká oslava se bez dramatu a trochy nevkusu neobejde. A tak ať už se hádá pratetička s prababičkou, nebo společensky unavený strejda Karel balí mladinkou vnučku tety Elvíry, berte to s nadhledem jako součást folkloru. Už se perou?

8. Nejezte oschlé chlebíčky, nekombinujte krabí pomazánku s dortem a zelenou, nezkoušejte všechny vzorky přítomného alkoholu. Vyzkoušeno.

9. Nikoho nepomlouvejte. Nekomentujte oblečení, vlasy, životní úspěchy ani rozhodnutí ostatních. Ti ostatní stojí vždy za vámi. Nebo v doslechu.

10. Přejte a bude vám přáno! Nevymýšlejte originální narozeninové přání. Stačí, když bude upřímné. A upřímně si tu oslavu i užijte! Právě tady a teď.

Nové články emailem

Nechte si posílat naše články rovnou k vám do schránky.

Nebojte, nespamujeme a z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

3 komentářů

  • Týna

    Jo, nedá se čekat, až se všichni sejdou, tak prostě proč tu kulatou třicítku neoslavit třeba na pětkrát :D

  • aves passeri

    Ha, ha… jsem zvědavá, kdy budeme velkolepě slavit tu šedesátku mojí tchýně :-) Plánovala, plánovala, až přeplánovala :-) Chápu, špatně se slaví, když týden na to jsou Vánoce a pak Silvestr. Obvykle se to spojí s narozeninami mojí dcery, její dcery, nebo s těmi mými. Až bude dcera starší, budeme to nejspíš všichni slavit jedním dortem pěkně naráz. I s tím Silvestrem. Letos už bude mít 62 :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *