Co se nám honí hlavou

Dostojevskij, pavouci a květiny z lásky

(FF) Prohrabat se minulostí. Poprat se s ní. To dobré si ponechat a nefunkčního se zbavit. Přímo fyzicky. Díky tomu, že budou taťkovi předělávat střechu u našeho rodného domu, čekalo nás se sestrou přebírání se v našich starých pokojích. Spousta vzpomínek, sešitů a učebnic z gymplu. Staré otřepané boa, zrcadlo po prababičce, nelichotivé fotky z 90.let. Taky lístky na festivaly, housové časopisy, krabičky od amerických a ruských cigaret, zbytky svíček, nenošené kecky. Čapek, Dostojevskij a pavouci. Sbírka minerálů. Základ zůstal, ale už dávno nejsem tou holkou, která tam za šumění bříz ty knížky četla a tajně kouřila. Vyrazila jsem do světa a díky vysoko nastavené laťce jsem nějak pořád nenašla to, po čem jsem toužila, i když se mi paradoxně splnilo vlastně téměř všechno, co jsem chtěla. Ale staly se i jiné věci, mnohem lepší i mnohem horší, než jsem si kdy vůbec uměla představit.
Pak mi otec pod jeřábem u skleničky vyprávěl, jak tuhle pracně sháněl čerstvou květinu, protože šel na rande a žádný gentleman na rande bez květiny nechodí. A tím se mi potvrzuje to, co jsem tušila. Muži nosí květiny. Ale jen ženám, které opravdu milují. (Papírová kytka z pouti NENÍ květina, osobní poznámka redakce). A že jsem ty laťky pro posuzování světa měla nastavené pěkně vysoko. A víte, co? Je lepší se těch vysoko nastavených latěk držet, i když to nejdřív vypadá jako nevýhoda. Nakonec stejně dosáhneme jen toho, co všechno si dokážeme představit. Takže se už neomezuji… Pavučiny vyhazuji, Dostojevskiho si ponechám. I kdyby se mi ještě pár chlapíků s růžema z pouti kvůli němu mělo vysmát.

Nové články emailem

Nechte si posílat naše články rovnou k vám do schránky.

Nebojte, nespamujeme a z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

13 komentářů

 • dantu

  Ahoj Fatalko, píšeš naprosto úžasně. Neboj nevymřeli.Mohu to jen potvrdit při pohledu na vázu s krásnou kyticí předanou na „randeti“ v pátek. Věková hranice je sice v ročnících tvého otce, ale třeba to nějaký otec neučíl i toho svého „kluka“, že květiny se dávají dámám zcela běžně :-).
  Držím palce

 • Katy

  Musím se pochlubit, že já dostávám krásné květiny od mého milého a docela často. Jsem první žena, které kdy dal kytku a jak mi řekl (jen on ví jestli je to pravda), že jsem první žena, kterou kdy miloval :)

    • Ester Zmijewski

     Drahá Vatičko, vůbec nejsi náročná. Ani na dnešní dobu, ani na dnešní chlapy. Jen uznej sama, že není lehké objevit perlu v kupce hnoje. Perel je málo a hnoje mnoho. A to platí v každé době. Určitě nemá smysl vytvořit si podrobný a dlouhý seznam požadavků, na druhou stranu ze základních Hodnot neslevuj nikdy a za žádných okolností. Hlavu vzhůru a uchovej víru. Vesmír ti ve správný čas nadělí.

  • Femme Fatale s Bohyní

   Děkuju za pochvalu, potěšila. Já dostávám krásné květiny „jen“ od rodiny k svátku a narozeninám. No ale protože čerstvé květiny v bytě zbožňuju, kupuju si je občas sama. Sice to tolik nepotěší, ale krásně vypadají stejně:).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *