Co se nám honí hlavou

Odhodila jsem sekyrku a přišla ze srubu

(FF) Nejsem dokonalá a občas se mi povede pěkné módní faux pas. Také riskuji, že po tomhle článku budeme s Bohyní opět považovány za povrchní a kárající. Ale risknu to. Módní policie v přímém přenosu z dovolené. Prostě si to nemůžu odpustit.
S kolegy jsme se ještě před mým odjezdem shodli, že Čechy v zahraničí bohužel poznáme na první pohled. Podle nevychovanosti, buranství, špatných vlasů bez střihu a laciného oblečení. Ano, pořád to platí. Kdybych byla v bungalovu s vlastní stravou, asi to pochopím. Ale někde, kde se smetanové záclony vlní v přímořském vánku, stříbro se třpytí na stolech a obsluha je napomenuta šéfem, sotva se vytvoří fronta v počtu tří lidí a musím necelou minutu čekat, než se dostanu ke krevetové polévce, pro to pochopení prostě nemám. Sama teď chodím na oběd v tylové sukni a na podpatcích a převlékám se šestkrát denně, protože se to prostě hodí. Podobně chodí oblékané i Angličanky, Francouzky a i Němky se snaží. Cizinky nosí na každou večeři náušnice, perly a rtěnku nanášejí asi hned potom, co si ráno vyčistí zuby. Muži bez dlouhých kalhot a košil také večer nevylézají, košile mají vyžehlené a nesnaží se krást lžičky.
Pointu článku asi tušíte. Laciné materiály, díky kterým si detailně můžete prohlédnout spodní prádlo, kdybyste o to zvrhle stáli, doplňky veškeré žádné, nakyslý výraz. Homolkové přijeli. Nejvíc mě asi zatím fascinovala žena v maskáčích, která prostě před srubem jen odhodila sekyrku a šla na večeři. Nejde o to, že jste povrchní. Jde o to, že úpravou sebe sama dáváte najevo nejen respekt a úctu k sobě samé, ale i k okolí. Navíc kde jinde než v přímořském resortu se můžete tolik bavit módou a užívat si všechny ty veselé kombinace a lehké materiály? A nejde ani o to, že cizinci mají víc peněz. Potkala jsem i český pár, který je perfektní a šaty té paní obdivuji každý večer. Výmluvu na to, že je někdo máma a tak na blbosti jako je vlastní look, nemá čas, taky neberu. Je tu Francouzka sama se třemi dětmi a ať ji potkám na pláži nebo u salátů, vypadá skvěle. Nevím, v čem konkrétně je s námi Čechy problém. Ale doufám, že jednou nebudeme synonymem pro mizerné oblékání a nulovou noblesu.

Nové články emailem

Nechte si posílat naše články rovnou k vám do schránky.

Nebojte, nespamujeme a z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

5 komentářů

 • dantu

  Fatalko, je to v nás – SKORO ve všech Češích. A já říkám, že to začíná u maličkých dětí, kdy je z roztomilých šatiček v kočárku narazíme do něčeho co netlačínkuje. Nevyžehlené bavlněné tričánko bez límečku a něco v pase na gumičku. Na nožičky dáme sportovní botky /dle roční doby/ . Vlásky postříháme doma. Botky čistit nemusíme. Textil se nedá nakrémovat, že. No a tady to začíná a končí cca v osmedesáti letech. Bez hřebenu, bez žehlení šatů, bez deštníku /ty prý nosí jen buzíci/, bez kožených bot, bez parfému, mnohdy bez kabelky. Prostě bez snahy vynaložit nějaké úsilí být milý a usmívat se, líbit se. Druhým extrémem jsou hodiny u „barevných kadeřníků“ za nesmyslné ceny, plastické operace a kerkování – třeba i na dluh.To je k neupravenému a šedému vzhledu zvláště pěkné….. a s přibývajícími roky …..No nazdar. Tuhle krásu vylepší pánové tlustým řetězem na krku a dívky ukáží kus těla někde mezi půlkami /ze zadu/. A ve předu ? – Co nejvíc!
  Na obranu musím napsat, že kufr o váze 15 kg /letošní limit pro let s cestovní kanceláří/ na dovolenou pro parádnici….. . To je sakra výzva. Potom připadá v úvahu jen mušelín a dva pásky s podpatkem na nožky.

 • Femme Fatale s Bohyní

  (Boh) Osobně mám pocit, že nemáme vkus a sklouzáváme do extrémů – buď na módu kašleme, z lenosti a pak tomu říkáme „sportovní elegance“, nebo naopak to přeháníme, kombinujeme kde co a jedeme na sexappeal, hlavně slečny a to se pak ten outfit jmenuje „elegantně sexy“. Oboje je děs. Tričko s obrázkem kočičky, maskáčové kraťasy a sandály na sucháče, stějně jako cosi na podpatku, jeansová minisukně, stičko s kamínky Guess a kšiltovka Armani.

 • Vanilka

  Taky mám pocit, že ten nedostatek zájmu pro módu a styl mají Češi v genech. Podle mě to souvisí se sebevědomím a samozřejmě s leností. K tomu prvnímu: přijde mi, že Češi – a dokonce ani Češky – se prostě nemají potřebu líbit. Ani svému partnerovi, a už vůbec ne cizím lidem. Jako by nad sebou v určitém věku zlomili hůl. Jako by si říkali, že jim hezké šaty nebo doplňky stejně nepomůžou. Přitom někdy stačí tak málo, jen se pár vteřin zamyslet! A to je zase ta lenost. Hodit na sebe před večeří, co nám zrovna přijde pod ruku, je jednodušší, než si vyžehlit košili.

 • Králikkéš von Marakkéš

  U nás ještě není smysl pro upravený look dostatečně geneticky imprintován, spokojíme se s průměrem, šedomyšózností a radši budem nevynikat, něak nám ještě nedošlo, že venek může odrážet vnitřek, že forma cosi hovoří o obsahu. Jsem typ co by se na takové dovolené oblékal asi jako Woody Harelson, když byl na festivalu v Karlových Varech. A kdo si ho pamatuje, pochopí rozptyl pojmu upravenost. osobitost, a neocenitelný jas zvaný charisma. Na druhou stranu mi ten mix upravenosti a oděvních hrůz připadá zábavný, a do jisté míry uvolňující, ve smyslu slov Bořka Šípka, který kdysi kdesi pravil, že by se chtěl dožít absolutní tolerance v totální anarchii. Ostatně vedle maskáčové křovinořezky dřevorubné je zcela evidentní, kdo je v místnosti éterická víla. Fatalko přeji krásnou dovolenou.

 • Ella

  Zase mi mluvíte z duše…. V posledních dnech jsem (opět) propadla seriálu Mad Men, na kterém mě fascinuje, jak jsou všechny ženy stále upravené, ženské, elegantní (sice všichni a všude kouří), nosí rudé rtěnky, pečlivé účesy, šperky, klouboučky a rukavice. Má se psát 1960 a je to nádhera! Ať jsou hubené, nebo žensky zaoblené, tak jsou všechny strašně sexy! O rovnici muž=elegán v obleku ani nemluvně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *