Co se nám honí hlavou

Fatalčina valentýnská nálož růžového slizu

(FF) Tak pojďme. Vyjmenujme si všechna největší valentýnská klišé, ať to máme z krku.

„Valentýn je importovaný svátek, který neslavím,“ říká se s přezíravým pohledem a divnou intonací.

Pak je ovšem zajímavé, že většina dobrých restaurací má plno a lidi nakupují čokolády, květiny, plyšáky a medvídky. Nikdo to neslaví, ale všichni o tom mluví. Všichni to znají aspoň z doslechu. Prostě něco jako moc velký účet za telefon, celulitida nebo fastfood. Já ne, to ostatní.

„Valentýna si člověk může užít, i když je zrovna singl.“ 

No, nemůže. Protože to poslední, co chcete, když jste nedobrovolně singl, je, aby vám to někdo připomínal, a vy jste všude viděli zamilované páry, kýčovitá srdíčka, vzdechy celého města a poletující hrdličky (ok, to přeháním). A to si pište, že když budete singl, budete tyhle věci ten večer všude kolem sebe vídat. To není klišé. A protože to takhle mají všichni singls, budou vám celý večer volat osamělé kamarádky, ať jdete na drink a děláte, že jste nad věcí, což skončí pláčem po druhé vodce a otázce: „Opravdu si myslíš, že se nikdy nevdáme?“ a taky vám budou volat stokrát odmítnutí muži, že byste to přece jen mohli zkusit. Nebo si spolu alespoň jednorázově za… meditovat.

„Naplánujte si báječný večer, jděte s partnerem na masáž, objednejte si stůl v naší úžasné restauraci a nakupte si svůdné spodní prádlo. Večer, na který nezapomenete.“ 

No, ano, můžete. A řeknu vám taky, jak to dopadne. V přeplněné restauraci se bude konat festival jakoby zamilovaných párů, jakási demonstrativní rádoby okázalá předváděčka lásky, prostě buďme jako všichni ostatní. Masáž nebude romantická, protože opravdu intimní věci jsou něco docela jiného, a spodní prádlo? Buď si ho nevšimne, nebo usne jeden z vás dřív, než na svlékání vůbec dojde. Když se totiž snažíte o dokonalý večer, většinou to nevyjde. Proto jsem jednoho z nejlepších valentýnů prožila v hluboké noci na parkovišti obchodního centra, kde Bývalý přemlouval kuchaře, aby nám opravdu něco uvařil, protože jinde nám už jídlo nedají, a pak jsem tu pizzu jedli z krabice v posteli v jediném hotelu, který jsme v tu pozdní noční dobu sehnali. A víte co? Bylo mi to srdečně jedno! Co jedno, byla jsem šťastná, protože jsem byla zamilovaná. No nic, popojedem.

 „Láska se má projevovat a slavit každý den, ne jen jeden den v roce.“ 

Jasně, souhlasím. Ale asi jste si všimli, že nežijeme v románu Rosamundy, ale, jak říká Bohyně, „jsou i dny nudné a jalové“. Dny, kdy musíte řešit smlouvy a faktury, průšvihy v práci, rozlézající se strie, přibývající kalorie a vyhazov z práce. A slovy klasika – nejvíc lásku potřebujeme ve chvíli, kdy nám ji nikdo ani dávat nechce, ani nemůže. Kromě toho – láska se nedokazuje pugéty, honosnými večeřemi ani plyšáky. Láska se dokazuje každý den tím, že se o někoho staráte a zajímáte. Že chcete, aby byl šťastný. Že se o někoho staráte a bojíte celou noc, protože má střevní problémy z jídla v té nové indické restauraci, nebo ho necháte jít, protože víte, že tak budete oba šťastnější. Láska není to, co je na konci romantických filmů (kolikrát za vámi někdo běžel v dešti na letiště, aby vám vyznal lásku?!), ale to, co přijde potom. Docházející toaletní papír, vztek a slzy included.

Nové články emailem

Nechte si posílat naše články rovnou k vám do schránky.

Nebojte, nespamujeme a z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

12 komentářů

 • ladytexas

  At si dela kazdy na Valentyna co chce, at si klidne vyrazi sam nebo s kamaradkou/kamaradem do restaurace, baru, sauny. Ja Valentyna neslavim, tak jsem si vyrazila s kamaradem do sauny, opila se cervenym, vinem a skvele se bavila. Co delal pritel, to netusim, zrejme si delal romanticky vecer sam, pripadne s nejakou kamaradkou, protoze vymluva na vypadek elektriny a zapaleni svicek mi prisla v dany okamzik docela uboha.:-)

 • HaLucie

  Správně. Nás, co jsme se v ten prokletý den narodili, a nemůžeme si večer zajít v klidu ani na drink, nikdy nikdo nepolituje… To je furt jenom: Jééééé, Ty máš narozeniny na Valentýýýna!!!
  No a…???

 • Lena

  Tak já tedy nevím, ne že byste neměla pravdu, na hodně Čechů to asi platí, ale řeknu Vám, že mě to ani nepobavilo – spíš jsem se zamyslela. My svátek slavíme, s manželem jsme jako děti žili v zahraničí a máme tu čokoládu, drahé víno a nové sexy prádlo rádi. Nikomu to nevnucuju, ale přemýšlím, proč to pořád tady lidi řeší. Pokud se to někmu nelíbí, ať prostě nic nekupuje, pokud má někdo partnera, který si nevšimne nového prádla a daruje plyšáka, i když o to partnerka nestojí, tak ať to nesvádí na Valentýna, ale na systém fungování ve vztahu. Mě taky nepobuřuje, že se tady slaví první máj – líbání pod třešní, nemám potřebu říkat, že lidi by se měli líbat častěji, slavit lásku každý den, že je tohle uhozené atd…Tak proč člověk nečte poslední dobou nic jiného, než skuhrání nad Valentýnem?

 • Králikkéš von Marakkéš

  Ohchhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh (mám husí vznešenou kožku lehce promraženou) noc pizza parkoviště a hotel, říkejme tomu Láska, a zbytek stáda bečí u srdíčkového koktájlu, v srdíčkovém baru, u nohy srdíčkovou taštičku se srdíčkovou bonboškou a srdíčkovíma tangama. Valentýn je pro mě otravný poněvadž se prostě vnucuje, vědomě i podvědomě, až tak je mocný démon stáda ženoucího se jednadvacátým stoletím. Asi obejmu strom, neb to je pro mě taky Láska, pustím si Pillow od Ohm square, protože má pro mě tu atomicky těkavou energii jako láska a ve fantasii nabarvím Valentýnovi křídla na černo zlato stříbrno, nechám se proletět Vesmírem a pak si to v neonové záři rozdáme na planetě ZQ 00234 a až se z toho žůžů zážitku vzpamatuju bude květen a na Zemi nastane přirozený prokvetlý proprcaný Lásky čas.

  • EsterZ

   Ou je, pamatuješ si ještě, drahý Králikkéši, na naše televizní vystoupení ohledně propagace 1. máje? :) lásky čas, no není nad klasiku, i když letos jsem byla valentýnsky obdařena růžovým šampíčkem a rudými růžemi, to bylo též příjemné…:) tak z Valentýna expresně do máje, ať už teplo je, pod třešní zběsile líbat se budem a neuschnem, šalom!!

 • U dvou Verunek

  Tak to mě rozsekalo!
  Tohle předložit redaktorkám všech těch všemožných lifestylových a módních a kdovíjakýchjiných časopísků, tak to s nima rovnou šlehne na zem. Nj, holt pravda servírovaná bez příkras se snáší těžko.
  Na rovinu přiznávám, že ač celulitidu dozajista mám, tak Valentýna neslavím. Resp. vždy jsme slavili přítelovy narozky (má je ten den) a on mi přines kytičku, ale ten svátek jako takový ne. A letos nebudu slavit tuplem nic, anžto se nově řadím k singles :)
  Verunka

 • mfrohlichova

  Výborný post, trefila jsi ty hlášky přesně na hlavičku – nejvíc slýchávám – valentýna neslavím, je to importovaný svátek :)…moc se mi líbilo: nejvíc lásku potřebujeme ve chvíli, kdy nám ji nikdo ani dávat nechce, ani nemůže…to je přesné. Mě nejvíc potěší dostat čokoládu, když to nejmíň čekám…ale nejvíc potřebuju…..a to na valentýna nebude :-D

 • Mimo.ň

  Skvělý článek. Naprosto přesné od začátku do konce.(Vzhledem k tomu, že mám svátek den před Valentýnem, stává se situace dvojnásob pekelnou.) Asi by měl někdo založit Domov pro opuštěné plyšáky :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *