Co se nám honí hlavou,  kultura,  Tasted On Us...Aneb vyzkoušely jsme

Bohyně cirkusů – Letní Letná

(Boh) Miluju cirkusy. Třpytky a flitry. Miluju Emoce.
Jako malá holka jsem sedávala před telkou a hltala Cirkus Humberto, a když se na Letné postavil stan, žadonila jsem do úmoru o návštěvu. Taky jsem zbožňovala velké průvody a opulentní pohřby, především s koňmi a procesím. Od čtyř let jsem hrála divadlo a celkově jsem byla velmi volnomyšlenkářská.
Mou matku to bohužel děsilo. A proto mě v návštěvách cirkusů a poutí nepodporovala. Směla jsem tam chodit jen s dědou, který ovšem po přestávce odcházel, abychom se nemačkali v tramvaji(!). Ale i tak jsem mu za doprovod byla vděčná. Jednou mě ve „Fučíkárně na Mětejský“ dokonce nechal řídit labutě. Z čehož mámu oblévalo, když to viděla.    Je to chytrá žena a záhy pochopila, že takhle to dál nejde a začala mě směrovat tam, kde flitry ani hořící obruče nemají místo. Pokud to nejsou předměty doličné. A tak se ze mě stal právník, s duší cirkusáka.  Odrazující příspěvek o Letní Letné tedy nečekejte…
Podstata Letní Letné je v tom, že se na kopci v Praze sejdou artisté ze všech koutů světa a ukážou co umí. Pracuje se jen s vlastním tělem, rekvizitami a ostrovtipem. Zvířata jsou zapovězena. Žádní sloni, tygříci, smečka pudlů, ani koně s chocholy. Toto je přehlídka novodobého Cirque. A ten já můžu. Je to divadlo, rej, komedie, radost i smutek a absolutně dokonalé výkony. Je to přehlídka toho nejlepšího. Alternativního životního stylu a přístupu. Vše je navíc spojeno s obrovskou svobodou a volností. Jak v pohybu, tak v emocích.
Děti mohou na kartonech sjíždět kopec, (dokud nevydřou trávu), zatímco dospěláci pojídají šunku, pečenou makrelu, popíjí pšeničné pivo, nebo se jen tak rozvalují na sedačkách z palet. Sluníčko svítí, stánky s jídlem voní (mimochodem klobása, smažák, hranolky a jiné humusy se tu nevedou! Vede bio, Francie a jiné skvosty. Hurá!Hurá!) Všude pobíhají psi a ze stanů se ozývají právě hraná představení. Z dálky je slyšet flašinet.
Je to atmosféra, kterou nic nenahradí. Miluju francouzské speciality, klábosení s cizími lidmi a nakukování do maringotek. Miluju to tak moc, že jsem ochotná přijít na představení o dvě hodiny dřív, jen abych měla to nejlepší místo a výhled(!) „STOJÍ TO ZA TO!“ vykřikla a její duše vzlétla do oblak.
Pokud se vám vystoupení zdají být drahá (některá stojí i přes pět stovek), přijďte jen nasát atmosféru. Letní Letná je v plném proudu, končí se v neděli, a vřele ji doporučuji VŠEM. Ať už jste maminka a se svými dětmi dorazíte na dopolední dětská představení, nebo naopak pracujete až do večera a stíháte jen hlavní scénu, vždycky to bude stát za to.
   A vždycky to bude jiné. A pořád stejné. Neváhejte a zastavte se, budete nadšeni! To slibuju. (Pokud ovšem nemáte fóbii z potetovaných lidí, designových dioptrických brýlí, zvláštních outfitů, mušlí na víně, pšeničného piva s pomerančem, hudebních vystoupení, dětí, psů a velkých projevů emocí.)

Fotografie – František Ortmann – dvorní fotograf Letní Letné

Nové články emailem

Nechte si posílat naše články rovnou k vám do schránky.

Nebojte, nespamujeme a z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

7 komentářů

 • vimneok

  díky za upozornění, zase bych to málem propásla a pak mlátila hlavou do zdi… jako každý rok…
  snad se trochu zlepší zítra počasí…

 • dantu

  Milá Bohyně, jen debil nemění názor /viz film s A.Delonem/ a jak stárnu, tak mám tento cirkus čím dál raději. Tím pádem jsem se těšila i letos – už třetí rok. Cirkus na Letné – je to nádhera. Cirkusy jsem nejsnášela protože se nemohu dívat na pejska ve vestičce a medvěda na motorce. Letos to bylo na krev. Byla jsem v nejtepleším letním dni t.j. 20.8. od 19 hodin. Druhý den jsem odjížděla na delší dobu z Prahy. Vše bylo o.k. Šapito bylo kropeno vodou a představení bylo naprosto skvělé.
  Tak zase za rok. Nemá to chybu. Domácí citronovou limonádu také doporučuji.
  Dantu

 • Jana

  Ahoj, tvůj článek mě vrátil do doby, kdy jsem chtěla být krotitelkou, artistkou a já nevím čím vším ještě. Dokonce jsem kvůli Cirkusu Humberto začala chodit i na gymnastiku, ale byla to dřina. Na Letní Letný jsem byla letos v červenci a nic lešího jsem nikdy v cirkusu neviděla a z představení mě jestě týden mrazilo :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *