Co se nám honí hlavou

Čimčarádičky a pičifuky

(Boh) Nedávno jsme se s Fatalkou bavily na téma vzhledu blogů a elektronické komunikace obecně. A zjistily jsme, že obě nemáme rády všechny ty čimpčarádičky a pičifuky, co někteří občas používají. Máme na mysli grafické a stylistické pojetí, které nám nejde do hlavy. Stejně jako rukopis a podpis vypovídá o osobnosti člověka, tak je tomu i v elektronickém styku. Například absolutně nechápeme používání tří teček za každým druhým slovem. To jako pisatel nechce říct ani A ani B, nechává si otevřená vrátka…čtenáři najdi si…odpověď sám…nebo ne, prostě… odpověď znáš…
Možná v tom není záměr nic konkrétního neříct, možná  jen autor nedokáže dát dohromady kloudnou větu, a tak svůj projev ještě podpoří patnácti smajlíky a kdyby to nestačilo, je tu ještě les vykřičníku, který nás nenechá na pochybách, na co že to autor vlastně klade důraz. (Zřejmě bychom to podle jednoho vykřičníku nepoznali.)
O barevných pozadích a speciální grafice písma, které hýří barvami, ani nemluvě. Tohle všechno je ukazatel charakteru pisatele, no a jak pravila Fatalka, když máte co říct, čimčarádičky a pičifuky nepotřebujete.
Moc se těším na dobu, kdy nebude podstatné jakou značku máte na sobě, ale jak v oblečení vypadáte, kdy bude důležitější kvalita než kvantita, a kdy se lidé začnou vyjadřovat dospěleji, bez čimčarádiček a pičifuků. Kdykoliv obdržím email nebo sms plnou těchto projevů, jsem absolutně zmatená a nechápu, na co se mám soustředit, protože grafika s obsahem většinou neladí a já pak nevím, co mi chce autor sdělit. Takže prosím, mně i Fatalce stačí jasná sdělení bez všech těch „vopižůr“ (jak by pravila má mutter). Děkujeme!

Nové články emailem

Nechte si posílat naše články rovnou k vám do schránky.

Nebojte, nespamujeme a z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

7 komentářů

 • cernamoora

  jak člověk v oblečení vypadá je přece důležitější, než jako značku to oblečení má … teda aspoň pro ty, kteří mají vkus ;)
  a pičifuk je voňavka, takže použití tohohle slova pro čmčarádičku je taky taková čimčarádička vlastně .)

  • Femme Fatale s Bohyní

   To mě těší, že někdo zná slovo pičifuk! Fatalka mi totiž zakázala tohle slovo používat! (Původně jsem chtěla svou ukřivděnost podpořit lesem vykřičníků, ale…)
   Taky si myslíme, že je podstatný vzhled a vkus oproti značce a ceně, ale ne všichni tento názor sdílí, že?
   Mimochodem, „dokud nevymyslí něco lepšího, budu nosit černou“ :-)

 • Harimata

  Nějaké ty smajlíky používám, zvlášť při chatu s mým bráchou, kde jaksi k větám písmena nestačí, jelikož při komunikaci mezi námi, kdy je to naživo, o významu každého slova rozhoduje i mimika. Okolí nám většinou vůbec nerozumí, neví, o čem se bavíme, proč když se mračíme, při tom říkáme veselé věci, nebo naopak. Je to prostě dlouholetý vývoj, díky němu máme jakousi vlastní řeč, ačkoli to není zrovna ten správný výraz, jsme spíš naladěni na jednu vlnu a nikdo jiný k ní nemá klíč. Tak ji zachováváme i při hovorech po síti a já osobně jsem velice vděčná za celkem pestrý výběr smajlíků na skypu, díky kterým je naše komunikace skoro stejně dobrá, jako naživo.

  • Femme Fatale s Bohyní

   Souhlasím. Taky mám s Fatalkou zkratky typu Seriously?! nebo s jinou báječnou kamarádkou heslo: Mik mik… Jedná se o léty prověřený vztah. Čimčarádičky jsou o úplně jiných projevech. Stejně tak špatně zvládám „človíčka, lidičky, hrudníčky, srdíčka“ a jiné zdrobnělinky…asi nejlepší je používání slova „kolegyňka a mejlík“ v čistě obchodním styku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *