Co se nám honí hlavou

Belgie a krize středního věku

(FF) I po více než dvaceti letech od revoluce koukám v cizině s otevřenou pusou a po návratu mám problém si zvyknout na českou realitu. A mentalitu. Je to klišé, ale je to tak. V Belgii bylo všechno rozkvetlé, krásné, čisté a upravené. Včetně lidí. Všichni, staří, mladí, tlustí, tencí tam sportují kolem jezer a ve volném čase jedí vafle a pralinky a posedávají na zahrádkách. Ulicemi jezdí na vinatge kolech, i starší lidé nosí pastelové barvy a kvalitní kabelky. Skoro všichni chovají psy a mají čistá auta. „Nedohnali jsme je a ani jen tak nedoženem. Oni se totiž nezastavili,“ říká Tatínek.
   Hlavní je, že se tam žije příjemně. Tady se taky žije příjemně, když si zvyknete na spoustu zbytečných problémů a „uděláte se pro sebe“. Vím, že jsem tam byla jen na pár dní a u sousedů je tráva vždycky zelenější, přesto se nemůžu zbavit podivné pachutě, která ve mně po návratech z ciziny stále zůstává. A vím, že nejsem sama, kdo má s aklimatizací problém. Jen mi vrtá hlavou, proč to tady jde všechno tak pomalu. A k tomu všemu zmaru se ještě přidala má zcela osobní krize. Tipuju ji na krizi středního věku. Pocit, který člověk získá, když se na svůj život podívá s odstupem a porovná se svými představami, které o tomhle věkovém období měl. „Filozofie škodí,“ říká Bohyně a má pravdu.
   Moc filozofie totiž může taky znamenat, že nejdete sedm let na rande, nebo se pořád tak upínáte k vyšším cílům, které jste si stanovili, že zapomínáte, že k těm vyšším cílům vede cesta přes drobnou každodenní práci, milým přístupem k ostatním lidem a vděčností za to, co už máte. A jestli má přijít něco lepšího, přijde to. Nebo taky ne. Důležité je, jak říká moje Sestra, „aby si člověk na smrtelné posteli řekl, že žil dobrý život a byl dobrým člověkem“. A já si jdu dát hamburger a kafe a hledat něco pěkného na českém životě.

Nové články emailem

Nechte si posílat naše články rovnou k vám do schránky.

Nebojte, nespamujeme a z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

5 komentářů

  • Mademoiselle Suzanne

    Díky za další článek, co mi mluví z duše. Já mám především problém s tou českou mentalitou. v Čechách se prostě nenosí mít se fajn, dělat věci, co člověka baví, a mít úspěch. Občas ve mě reakce mých známých (ne přátel) vyvolávají zvláštní pocit viny za to, že žiju hezký život…

  • dantu

    Jsi krásná a chytrá a milá mladá žena.
    Napsala jsi to moc hezky, ale je ještě asi moc brzy, aby „nás z východu“, zařadili „kvalifikovaně“ do pracovního procesu – hlavně v těch státech , kde „jdou stále dopředu“. I tady se jde dopředu, ale těch 40 let pod kůži lidí se nevypálí ani letním sluncem……snad jen v té peci v krematoriu. Tak se usměj a vyraz hledat +1. Ono to půjde :-). A zase někam vycestuj a užij si to.

  • udvouverunek

    Něco na tom bude. A nemusí se pro srovnání chodit moc daleko – viz sousední Rakousko, kam si občas odskočím.
    Vlastně se přiznám, že jsem v tomhle poněkud schizofrenní. Moje babička zastává názor, že člověk by měl žít tam, kde se narodil. Tak s tím nesouhlasím, přijde mi to dost úzkoprsé. Na životě tady u nás shledávám spoustu bezva věcí a i spoustu nebezva věcí. Jsem tady spokojená a navíc hrozný patriot (Budějce budu zbožňovat asi vždycky, i přes jejich velikost – teda spíš maličkost), ale zároveň si umím zcela živě představit, jak budu spokojená i někde jinde. Takový jih Itálie (vyzkoušeno), nebo francouzský venkov (nevyzkoušeno, ale věřím tomu)… nebo spousta dalších míst různě po světě…

  • imdisabled

    Na českém životě je jistě plno krásných věci, ale za hranicemi prostě stále budou napřed. To je jasný fakt a my si můžeme buď zvyknout a nebo utéct. :) Jinak moc pěkný článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *